Lietuvos olimpinė akademija (LOA), Lithuanian olympic academy

Lietuvos olimpinė akademija (LOA), Lithuanian olympic academy

Kalbos

English

Teksto dydis

Surask mus „Facebook“

Lietuvos olimpinės akademijos oficiali paskyra Twitter


INFORMACIJA 
---------------------


----------------------

Rėmėjai 
 

Žurnalas „Sporto mokslas“

Lankomumas


„Rieda ratai rateliukai“ PDF Spausdinti El. paštas
2016 rugsėjo 27, 18:25 (antradienis)


Prisijungiant prie Europos komisijos paskelbtos Europos judriosios savaitės 2016 renginių ir minint tarptautinę dieną be automobilio, rugsėjo 22-ąją visoje Lietuvoje nuvilnijo rudeniška akcija „Rieda ratai rateliukai“, kurią iniciavo respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA). Ši akcija vyko 74 įstaigose: Vilniaus, Lentvario, Kauno, Jonavos, Druskininkų, Ukmergės, Šiaulių, Raseinių, Radviliškio, Plungės, Palangos, Naujosios Akmenės, Mažeikių, Lazdijų, Kuršėnų, Kėdainių, Viduklės, Rūdaičių, Kretingos ir Raseinių rajono darželiuose bei daugiafunkciniuose centruose.
Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos priimtoje rezoliucijoje „Vaiko teisė į gamtą ir sveiką aplinką“ nurodoma, kad didėjantis vaikų atotrūkis nuo žaidimų lauke yra nepaprastai aktualus pasaulinės svarbos klausimas. Yra nustatyta, kad vaikai žaidimams lauke kasdien skiria maždaug trisdešimt minučių. Ir tai yra tik maža dalis to laiko, kurį vaikystėje praleisdavo jų tėvai. Buvimas ir veiklos lauke yra pagrindinis sveikatos šaltinis ir ypač vaikams turi didžiulį pažintinį poveikį, kuriant intelektualiai ir emociškai tvirtas asmenybes, formuojant stiprią savimonę, pamatines vertybes ir moralės normas. Atsižvelgiant į tai, Lietuvos pedagogai drauge siekė skatinti vaikų fizinį aktyvumą, sudominant netradicine veikla lauke, supažindino ugdytinius su ekologiškomis, alternatyviomis automobiliui ir draugiškoms aplinkai susisiekimo priemonėmis.
Lietuvos darželių kiemuose riedėjo paspirtukai, triratukai, riedlentės, riedučiai, lėlių vežimėliai, balansiniai dviračiai, traukiami ir stumiami „ ratuoti“ žaislai, karučiai bei mašinėlės. Šios judrios akcijos metu buvo jaučiamas visos bendruomenės indėlis: vaikai tapo aktyviais judėjimo dalyviais, vaikų tėveliai atsakingais už ekologiškų transporto priemonių aprūpinimą ir gamybą iš antrinių žaliavų, įstaigos specialistai motyvavo ir drąsino vaikus, sudarė žaidybines situacijas, pedagogai ir atvykusios ugdytinių mamos rūpinosi saugumu, akcentavo kelio ženklų paisymą, stebint aplinką, šalia esantį draugą, netoliese vykstantį judrų eismą gatvėse. Kiti įstaigos darbuotojai ruošė ir puošė aplinką, darželių kiemuose buvo įrengtos žaismingos gatvių trasos, kurių eismą kontroliavo nuotaikingi personažai: „policininkai“, „mašinos“, „šviesoforai“, tetos „rudenėlės“, „kiškiai“, šuniukas Amsius, Pepė Ilgakojinė ir kiti. Pedagogų kūrybiškumas džiugino vaikus nemotorinių transporto priemonių parado, masinio bėgimo aplink darželį ir sveikuoliškų mankštų metu. Vaikai išbandė savo jėgas linksmųjų estafečių ir labirintų rungtyse, paspirtukų ir karučių lenktynėse, kreidelėmis piešė kelio ženklus ir drauge su tėveliais, kelių policijos atstovais pakartojo saugaus eismo taisykles. Nuotaikingos skanduotės, mįslės ir dainos kėlė nuoširdžias šypsenas vaikų veiduose. Smagiausias šventės įspūdis – vaikų gebėjimas dalintis žiniomis ir daiktais: pirmasis važiavimas su dviračiu, pirmi žingsniai su riedučiais, jaučiant pasitikėjimą ir laikant draugo ranką.
Tyrimai atskleidžia, kad šiuolaikiniai vaikai gali atpažinti daugiau negu tūkstantį įmonių logotipų, bet mažiau nei dešimt jų pažįsta gyvenosios vietos augalus. „Rieda ratai rateliukai“ iniciatyva surengti visapusiškai naudinti sveikatai pažintiniai žygiai pėsčiomis ir dviračiais leido vaikams pažadinti savo jausmus, plačiau pažvelgti į pasaulį už darželio tvoros, tarsi pro padidinamąjį stiklą tyrinėti supančią aplinką bei pasijausti gamtos dalimi. Juk draugystė su gamta – tai pats geriausias kontaktinis sportas!
Šventės metu ikimokyklines įstaigas aplankė ir garbūs svečiai: į Šakių lopšelį-darželį „Berželis“ atvyko Visuomenės sveikatos biuro direktorius bei  laisvalaikio ir sporto klubo „Vėjas“ prezidentas Mindaugas Balčiūnas, kuris  mokė vaikus, kaip saugiai pradėti važiuoti dviračiu, kaip užsidėti šalmą, paaiškino, kam skirtos ryškiaspalvės liemenės. Jonavos lopšelyje-darželyje „Saulutė“ viešėjo svečiai iš Jonavos rajono Policijos komisariato. Policijos specialistė drauge su Lietuvos policijos simboliu-šuniuku Amsiumi priminė saugaus eismo taisykles. Vilniaus lopšelyje-darželyje Pušaitė“ riedučių sporto ypatumus, kaip aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdą, pristatė ir „Ratuotą mankštą“ surengė riedutininkus vienijančios asociacijos Riedėk.lt instruktorės. Šiaulių rajono Kuršėnų lopšelio-darželio „Nykštukas“ bendruomenė į miesto centrinę aikštę riedėjo iš antrinių žaliavų pagamintais dviračiais. Joje buvo organizuota dviračių paroda miesto gyventojams, dovanojami simboliniai obuoliai, primenantys, kad reikia saugoti gamtą kartu, pasodinta tuja prie Kuršėnų miesto ligoninės. Iš antrinių žaliavų pagaminti dviračiai buvo eksponuojami lopšelio-darželio aktų salėje, parodą toliau planuojama perkelti į Šiaulių miesto ,,Dviračių“ muziejų.
Akcija „Rieda ratai rateliukai“ prisidėjo prie vaikų-tėvų-pedagogų-socialinių partnerių santykių gerinimo, lengvesnio informacijos įsisavinimo, kalbant apie „Dienos be automobilio“ svarbą bei saugumą kelyje. Tai subūrė įstaigų bendruomenes bei miestų gyventojus, atkreiptas dėmesys į vaikų ir suaugusių sveikatą, judėjimo reikšmę, mus supančią aplinką. Juk vaikystė be nuotykių, kaip naktis be mėnulio!


LOA narė Vilija Gerasimovičienė,
Vilniaus lopšelio-darželio „Pušaitė“ auklėtoja-metodininkė


 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack